Ideālās Pūpolsvētdienas tradīcijas mūsdienās
Svinēt svētkus vienmēr ir aizraujoši un prieku raisoši! Tieši tāpēc arī mūsu gadskārtu svētkus ir lieliski pielāgot mūsdienām, lai to svinēšana sagādā prieku ikvienam. Šoreiz paskatīsimies, kā mūsdienās ideāli nosvinēt PŪPOLSVĒTDIENU.
Tradīcijas, kas ir šajā dienā svarīgas.
No rīta agri, kurš pirmais pamodies, tam tas prieks dot visiem Pūpolpērienu. Ieperot ar pūpoliem runāt un dot citiem vēlējumu:
“Sarkans kā ābols, zaļš kā zars, vesels kā rutks, drošs kā lauva, veikls kā vāvere!”
“Apaļš kā pūpols, lunkans kā zars, skaists kā lecoša saulīte!”
Latviešiem katros svētkos ir arī savi īpaši ēdieni, kurus gatavo svētku mielastam. Pūpolsvētdienā tie ir zirņi, pupas, miežu biezputra, kā arī putraimi ar zirņiem.
Šajā dienā arī veicamas darbības, kas gādā par labu ražu, veiksmīgu veicamo darbu ritējumu un vispār saskaņu ar dabu.
Kā tās pielāgot mūsdienām.
Tad nu mani novērojumi, ka galvenokārt izdzīvojusī tradīcija šajos svētkos ir rīta iepēršana ar pūpoliem, kurai pat reizēm tā pavadošā runājamā daļa ir jau pielāgota mūsdienām, vai tam, ko atceramies, kas jānovēl otram. Katrā ziņā, tas ir labas veselības, skaistuma, labklājības un auglības vēlējums otram un to patiešām var ietērpt arī savos vārdos. Pats galvenais, ka vēlējums izteikts no sirds un ar gaišākajām domām otram. Un svarīgi ir arī atcerēties, ka pērienu nav vajadzīgs dot pa kājām, jo tad tās varot palikt arī resnas!
Tāpat arī ar svētku maltītes gatavošanu var variēt balstoties uz katras ģimenes vēlmēm un prasībām. Taču tas, ko ir vērts ievērot, ka galdā vēlams celt kut ko no graudaugiem, kas ir sava veida simbols ražīgumam, auglībai un labklājībai.
Un tad beidzamais, kas pielāgojams mūsdienām un katra dzīves īpatnībām ir darbības un rituāli saskaņai ar dabu, veiksmīgiem darbiem un labklājībai. Te nu ir ļoti daudz un dažādu variantu, ko nu katram patīk un kas ir svarīgi. Saskaņu ar dabu veicina jau būšana dabā. Tātad derēs kāds pārgājiens vai pastaiga. Vai arī vari doties sava zaļā kokteiļa sastāvdaļu “medībās”, kur lūkojies pēc jauno dzinumu nātrītēm, gārsām un pieneņlapām. Tās visas ir dikti vērtīgas tieši tagad pavasarim sāktoties. Tik pat labi var arī uzrīkot kādu talku draugu lokā vai ar ģimeni. Pastaigā pa mežu var paņemt līdzi kādu tukšu maisiņu un ja pa ceļam gadās, savākt atkritumus, kas mētājās un nogādāt tos atkritumu tvertnēs.
Veiksmes un labklājības rituālus var veikt pie kāda tekoša ūdens, līdz ar straumēm palaižot savas domas, ko gribas izdarīt un ko sasniegt.
Kā pavadīt šo dienu svinīgās noskaņās.
Lai šī diena ritētu svinīgās noskaņās, jau laikus parūpējies par visu nepieciešamo, lai šajā dienā vari tikai baudīt procesu. Sagatavo pūpolus jau laikus, atceries par pantiņu vai vēlējumu, ko vēlies citiem nodot viņus ieperot. Jau laikus izdomā, kādu maltīti gatavosi un iesaisti tajā arī visu pārējo ģimeni. Lai visi piedalās svinīguma tapšanā, gan saklājot svētku galdu, gan arī dekorējot telpas, kas arī var būt feina svētku tradīcija, tā sagatavojoties arī jau nākamajā nedēļā esošajām Lieldienām.
Apdomā arī jau aktivitātes dabā, kurp vēlies doties vai ko paveikt savas labklājības veikšanai. Iespējams vari pat apvienot savu labklājības rituālu ar došanos pie dabas un pat svētku maltīti svaigā gaisā, uzrīkojot pikniku.
Un tad jau dienas beigās, kad esi atgriezies mājās, smaidi gandarījumā un priekā par ražīgi pavadīto svētdienu un lieliski iekustinātu jaunās nedēļas iesākumu!
Lai priecīgi!